Dostatočný príjem živín počas liečby onkologického ochorenia a zachovanie telesnej hmotnosti môže pomôcť:

  • cítiť sa lepšie
  • zachovať si svoju silu a energiu
  • zachovať si svoju telesnú hmotnosť
  • lepšie tolerovať vedľajšie účinky súvisiace s onkologickou liečbou
  • znížiť riziko infekcie
  • rýchlejšie sa zotaviť

V prípade, že nie je možné prijať dostatočné množstvo živín v bežnej strave, lekár môže predpísať pacientovi klinickú výživu v podobe špeciálnych nutričných drinkov. Obsahujú vysoké množstvo bielkovín, energie a všetky potrebné živiny. Užívajú sa pod lekárskym dohľadom.

Zapamätajte si

1. Výživa je dôležitou súčasťou liečby pacientov (nielen) s nádorovým ochorením.

2. Strata chuti do jedla a chudnutie sú pre pacienta s ochorením nebezpečné.

3. V dôsledku podvýživy dochádza k narušeniu imunitných funkcií, k strate svalovej hmoty a sily a k zvýšenej potrebe ošetrovateľskej starostlivosti, nasleduje viac komplikácií, dlhšia hospitalizácia a vyššia úmrtnosť pacientov.

4. Nutričné (dietetické) prípravky klinickej výživy určené na popíjanie prispievajú k udržaniu optimálnej hmotnosti, môžu zamedziť alebo spomaliť proces chudnutia, môžu zlepšiť priebeh rekonvalescencie po ukončení liečby a zlepšiť kondíciu chorých.

5. Niektorí autori odporúčajú s použitím nutričných prípravkov začať hneď po stanovení nádorovej diagnózy, t.j. ešte predtým, než sa objaví chudnutie. Týmto opatrením je možné prispieť k zamedzeniu nechceného úbytku telesnej hmotnosti a predovšetkým aktívnej svalovej hmoty. Pacient, ktorý bude musieť následne podstúpiť náročnú onkologickú liečbu, bude mať viac fyzických síl a bohatšie bielkovinové rezervy, a bude preto vedieť lepšie znášať náročnú liečbu

6. Výhodou nutričných prípravkov je aj ich tekutá forma. S ich pomocou si môžu aj pacienti so zníženou schopnosťou požuť tuhú stravu alebo s poruchami prehĺtania pevnej stravy zabezpečiť prísun živín a energie.

7. Štandardné, nutrične kompletné prípravky s vysokým obsahom energie a bielkovín, môže pacientovi predpísať aj praktický lekár. Môžu sa používať v období pred aj po operácii, prípadne po chemoterapii a rádioterapii.

8. Výber konkrétneho prípravku pomôže určiť ošetrujúci lekár.

 

Prečítajte si celý článok. Bedeker zdravia, TU

Prečítajte si článok venovaný Svetovému dňu boja proti rakovine. Bedeker zdravia TU