Zníženie chuti do jedla a chudnutie v prípade rakovinových ochorení

rakovinove-ochorenie-a-stravovaniePočas nádorového ochorenia sa zmení metabolizmus v organizme. Tieto zmeny môže spôsobiť odpoveď organizmu na nádor, vedľajšie účinky protinádorovej terapie, určité doplnkové lieky alebo kombinácia vyššie uvedeného.

 

Možné dôvody straty chuti do jedla

Vedľajšie účinky terapie, akými sú nevoľnosť, vracanie a zmenené vnímanie chutí, môžu dočasne viesť k strate chuti do jedla alebo k ťažkosti alebo k neschopnosti prijať dostatočné množstvo živín. Všetky vyššie uvedené príznaky môže spôsobiť aj samotný nádor.

K zníženiu chuti do jedla môžu viesť aj obavy a stres.

Obavy z vedľajších účinkov terapie, ktoré sa dostavia pri zistení nádoru, sú úplne prirodzené. Každý si položí otázku: „Budem sa cítiť hrozne?” „Vypadajú mi vlasy?” „Budem ešte niekedy zdravý/á?” Pochopenie a vhodné riešenie týchto obáv Vám i Vašim blízkym uľahčí vysporiadať sa s úlohami, ktoré pred Vami stoja.

 

Neželaný účinok zníženia chuti do jedla: chudnutie

Ako výsledok vyššie uvedených účinkov má určitá časť onkologických pacientov ťažkosti s prijatím dostatočného množstva kvalitných živín, čo môže skôr alebo neskôr viesť k nebezpečnej strate telesnej hmotnosti.

Váš nutričný stav môže významne ovplyvniť výsledok terapie, preto je mimoriadne dôležité, aby ste v tomto období nestrácali hmotnosť, aby ste si zachovali svoju pôvodnú hmotnosť a to ešte aj v prípade, ak by ste inak chceli schudnúť. Toto nie je vhodný čas na chudnutie!

Pretože chudnutie, ktoré sa objavuje v prípade onkologickej choroby, začína na úrovni buniek a je v podstate spravidla prebiehajúci proces (objavuje sa v 40–85% onkologických ochorení). Avšak už aj strata 5 % z pôvodnej telesnej hmotnosti môže byť nebezpečná a môže nepriaznivo ovplyvniť účinnosť protinádorovej terapie!