Účinok protinádorových terapií na stravovanie

rakovinove-ochorenie-a-stravovanieVo väčšine prípadov pozostáva liečba rakoviny z nasledovných terapií vykonaných buď zvlášť alebo spoločne: operácia, chemoterapia, rádioterapia. Stanovenie terapie závisí od umiestnenia a rozvinutia nádoru, ako aj od celkového stavu pacienta. Každý prvok spomedzi vyššie uvedených môže mať vplyv na energetický metabolizmus Vášho organizmu, i keď sa v prípade každého jednotlivca prejavuje inou intenzitou a odlišnými príznakmi.

 

V prípade chirurgického zákroku

V prípade nutnosti chirurgického zákroku pri nádorovom ochorení sa nádor odstraňuje chirurgicky, následne, po operácii, môže nasledovať chemoterapia, hormonálna terapia alebo tzv. cielená terapia, rádioterapia. Po operácii prebieha časť rekonvalescencie v nemocnici, následne pokračuje doma.

Chirurgický zákrok spôsobuje dočasnú zvýšenú potrebu energie, ktorá zohráva mimoriadne dôležitú úlohu v procese liečby, obzvlášť v liečení rán a v ochrane pred infekciami.

 

V prípade rádioterapie

V prípade rádioterapie obvykle vysokoenergetické röntgenové lúče alebo iný typ ožarovania zničia rakovinové bunky. Aj ožarovanie môže mať vplyv na nutričnú potrebu, obzvlášť, ak k ožarovanej oblasti patrí aj tráviaci trakt a gastrointestinálny systém.

V závislosti od ožarovanej oblasti sa môžu objaviť vedľajšie účinky, ako napr. podráždenosť sliznice ústnej dutiny, jazyka a hrdla, vredy na sliznici, sucho v ústach, nevoľnosť, vracanie, hnačka a zápcha. V niektorých prípadoch môžu vedľajšie účinky spôsobiť až nechutenstvo alebo ťažkosti s prehĺtaním.

Ak máte pocit, že nie ste schopný, alebo len s ťažkosťami viete skonzumovať množstvá, ktoré ste predtým konzumovali, navštívte svojho lekára, ktorý Vám v tomto období predpíše enterálnu výživu, ktorá Vám pomôže dosiahnuť vyvážený nutričný príjem a v prípade potreby Vám predpíše aj lieky na podporu chuti do jedla v záujme toho, aby Váš organizmus získal všetky živiny, ktoré potrebuje k liečbe.

 

V prípade chemoterapie

Počas chemoterapie používajú lekári na zničenie rakovinových buniek špeciálne lieky. Môžu sa používať aj zvlášť, ale častejšie ich kombinujú napr. s tzv. cielenou terapiou. Môže to predchádzať, alebo nasledovať po chirurgickom zákroku, a môžu ich dávkovať spolu s rádioterapiou – toto sa nazýva rádiometria.

Chemoterapia má často vedľajšie účinky, ale väčšina z nich sa objavuje len dočasne a krátko po skončení terapie ustúpi. Vedľajšie účinky chemoterapie (nevoľnosť, vracanie, hnačka, únava, zápcha, zmenené rozpoznávanie chutí, odpor k jedlu, atď.) môžu viesť k zníženiu chuti do jedla, čo môže znamenať pokles normálneho príjmu živín. Skôr alebo neskôr to môže spôsobiť úbytok na váhe alebo nedostatok živín.

V mnohých prípadoch bežným stravovaním nie je možné vyriešiť dostatočný príjem živín. V takýchto prípadoch je potrebné prijať výživu s vysokým energetickým obsahom, ktorá napomôže liečbe. Tým prispejete k tomu, aby bol Váš organizmus schopný vhodne tolerovať protinádorovú liečbu a aby mohol Váš ošetrujúci lekár ukončiť terapiu určenú pre Vás.