Prečo je dostatočná výživa pri liečbe rakoviny tak dôležitá

rakovinove-ochorenie-a-stravovaniePri liečbe rakoviny je naším najdôležitejším nutričným cieľom udržať si našu zdravú telesnú hmotnosť, aby sme nechudli. Výživa, ktorá bola vyvinutá špeciálne pre tento účel, v tom môže pomôcť.

 

Počas prípravy na terapiu, aj počas terapie samotnej, je veľmi dôležité zachovať zdravú výživu a tak si zachovať svoju telesnú hmotnosť. Kvalitné živiny, ktoré sú obsiahnuté v prípravkoch enterálnej výživy, podporujú Váš organizmus a pomáhajú Vám v liečbe.

 

Ako pomáha enterálna výživa?

  • Počas terapie sa zvyšujú energetické nároky organizmu, čo je veľmi ťažké doplniť tradičnou stravou.
  • Z dôvodu dočasnej zmeny Vášho apetítu, vnímania chutí alebo čuchu môže prijímanie doteraz obľúbených jedál a množstiev, ktoré boli predtým prirodzené, spôsobovať počas protinádorovej liečby problémy.
  • Vedľajšie účinky protinádorovej terapie môžu viesť k ďalším zmenám vo Vašich stravovacích návykoch. Niektoré potraviny sa Vám budú zdať menej lákavé ako predtým, výsledkom toho bude, že z nich budete prijímať menšie množstvá.

Enterálna výživa, ktorú Vám predpíše lekár, obsahuje energiu, bielkoviny, vitamíny, karotenoidy a ďalšie antioxidanty, špeciálne omega-3 mastné kyseliny, minerálne látky a stopové prvky v jednoducho konzumovateľnej forme pre Váš organizmus.

Váš nutričný stav významne ovplyvňuje výsledok terapie, z tohto dôvodu je veľmi dôležité, aby ste v tomto období nechudli, aby ste si zachovali svoju pôvodnú hmotnosť a to aj vtedy, ak by ste inak chceli schudnúť.