Keď chudnutie naberie už nebezpečné rozmery

rakovinove-ochorenie-a-stravovanieNa základe skúseností prejde veľmi veľa pacientov po zistení onkologickej choroby na základe odporúčaní svojho lekára na zdravšiu, cielenejšiu stravu, čo môže v mnohých prípadoch viesť k strate hmotnosti. Riziko chudnutia znásobujú aj časté vedľajšie účinky protinádorovej terapie (vracanie, nevoľnosť, nechutenstvo, odpor k jedlu, atď.), ale obavy a stres, ktoré sprevádzajú rozpoznanie tejto choroby, môžu taktiež viesť k zníženiu chute do jedla.

 

Dokonca sa pacienti väčšinou aj potešia strate počiatočných pár kilogramov, a to hlavne, ak mali pred začatím liečby nadváhu a myslia si, že je to súčasť liečby a tento proces vedia kontrolovať. Avšak chudnutie, ku ktorému dochádza pri nádorových ochoreniach, začína na úrovni buniek, a je spravidla prebiehajúci proces (objavuje sa v 40 – 85 % onkologických ochorení).

Avšak už aj strata 5 % z pôvodnej telesnej hmotnosti môže byť nebezpečná a môže nepriaznivo ovplyvniť účinnosť protinádorovej terapie!

Môže sa to zdať málo, takmer bezvýznamné, ale výskumy dokázali, že už aj chudnutie v takejto miere môže negatívne ovplyvniť liečbu rakoviny.

Ako dôsledok chudnutia nenastupuje len celková slabosť, ale znižuje sa aj aktivita životne dôležitých orgánov. Zoslabujú sa srdcové a dýchacie svaly, sťažuje sa dýchanie a znižuje sa zásobovanie kyslíkom. To znamená v prípade osoby s hmotnosťou 60 kg –3 kg, v prípade osoby s hmotnosťou 80 kg stratu –4 kg. Už aj chudnutie v takejto miere ohrozuje úspešnosť liečby!

 

Čo spraviť, ak ste v krátkom čase stratili 3 – 4 kg svojej hmotnosti?

V prípade, ak spozorujete v krátkom čase úbytok hmotnosti o 3 – 4 kg, určite o tom informujte svojho lekára, dietológa, alebo zavolajte na našu telefonickú poradňu (0800 444 006). Nečakajte, kým bude proces už len ťažko zastaviteľný, alebo negatívne ovplyvní výsledok terapie!

Poradenstvo:
e-mail: informacie@nutricia.sk
telefónne číslo: 0800 444 006