Na koho sa môžem obrátiť v prípade onkologického ochorenia?

rakovinove-ochorenie-a-stravovanieNižšie sme zozbierali odborníkov, lekárov, s ktorými sa počas onkologického ochorenia s veľkou pravdepodobnosťou pacient dostane do kontaktu a ktorí zohrávajú úlohu v nutričnej podpore.

 

Onkológ

Odborný lekár, ktorý vyšetrí pacienta a určí protinádorovú liečbu podľa stavu pacienta. Môže pacientovi predpísať enterálnu výživu, stanoví vhodné dávkovanie výživy a potrebnú dĺžku nutričnej podpory.


 

Špecialista na rádioterapiu

Odborný lekár, ktorý vykonáva rádioterapiu. V prípade potreby môže pacientovi predpísať enterálnu výživu aj on.


 

Dietológ

Odborník na oblasť stravovania. Môže pomôcť v takých praktických otázkach, ako zostaviť vhodný jedálniček pre pacienta, ako do jedálnička zaradiť enterálnu výživu. V prípade otázok je Vám ochotne k dispozícii aj náš dietológ na telefónnom čísle 0800 444 006.


 

Chirurg

Odborný lekár, ktorý vykoná chirurgický zákrok. Taktiež môže počas nutričnej podpory predpísať enterálnu výživu.


 

Zdravotná sestra, špecializovaná sestra

Školený zdravotnícky odborník, ktorý pacienta sprevádza počas terapie. Požiadajte ho o pomoc v súvislosti s užívaním prípravkov enterálnej výživy, napr. výber príchutí.


 

Obvodný lekár

Všeobecný lekár, ktorý môže pacientovi predpísať prípravky enterálnej výživy, ktoré nie sú viazané výlučne na predpis odborným lekárom. V prípade predpísania prípravku enterálnej výživy odborným lekárom môže všeobecný lekár predpisovať enterálnu výživu na odporúčanie špecialistu po dobu 6 mesiacov. Tým Vám uľahčí prístup k potrebnej výžive. Tým pádom nemusíte stále chodiť k Vášmu špecialistovi, stačí, ak ho navštívite na konci šiesteho mesiaca.


 

Lekárnik

Školený odborník, ktorý Vám môže pomôcť s výberom vhodnej príchute prípravku enterálnej výživy. V každom prípade žiadajte o výber zostavený z Vašich obľúbených príchutí!