Často kladené otázky ohľadom nutričnej podpory a o špeciálnej výžive

rakovinove-ochorenie-a-stravovanieMáte otázky ohľadom nutričnej podpory alebo v súvislosti s enterálnou výživou? Nižšie sme zozbierali najčastejšie kladené otázky a odpovede na ne. Ak máte ďalšie otázky, vyhľadajte svojho lekára, alebo sa opýtajte nášho dietológa.

 

Čo znamená nutričná podpora počas onkologického ochorenia?

V prípade choroby, a tak napr. aj v prípade onkologického ochorenia, môže byť nutričná podpora organickou súčasťou liečby. Lekári a dietológovia odporúčajú z dôvodu dosiahnutia lepšieho nutričného stavu ako prvý krok nutričnej podpory zmenu stravovacích návykov. V prípade, ak zmena stravovacích návykov nie je postačujúca v záujme zvýšenia telesnej hmotnosti alebo zastavenia poklesu telesnej hmotnosti, lekár Vám navrhne špeciálnu výživu. To, či sa v nutričnej podpore bude klásť väčší dôraz na diétu alebo na výživu, závisí od toho, aké vážne je ochorenie, resp. nakoľko je daný pacient podvyživený.

 

Čo je špeciálna výživa?

Jedná sa o potraviny na osobitné lekárske účely. Táto výživa je na jednej strane podobná každodenným potravinám, na druhej strane je ako liek. Bežným potravinám je podobná v tom zmysle, že sa pripravuje z kvalitných potravín, napr. z mlieka, rastlinných tukov a presne poznáme jej energetický obsah a obsah živín. Zároveň je táto výživa podobná aj liekom, veď ich užívanie nariaďuje lekár a lekár je ten, kto určí, pre ktorú chorobu je najvhodnejšie ktorá výživa.

Enterálnu výživu môžu pacientom odporučiť aj dietológovia a lekárnici, pretože aj oni dobre poznajú zloženie tejto výživy a vedia, ktorá výživa je najvhodnejšia v tom-ktorom ochorení, ale konečné rozhodnutie spraví vždy ošetrujúci lekár.

Z tohto dôvodu konzultujú dietológovia a lekárnici často s lekármi a informujú ich o svojich návrhoch. Nutričnú podporu v konečnom dôsledku nariadi ošetrujúci lekár a predpíše i vhodný prípravok enterálnej výživy.

 

Z čoho sa vyrábajú potraviny na osobitné lekárske účely?

Rôzne prípravky enterálnej výživy sa vyrábajú z rôznych surovín.

  • Väčšina z nich sa vyrába z kravského mlieka, pretože obsahuje bielkovinu vynikajúcej kvality, ktorú je telo schopné veľmi dobre využiť, keďže obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny, ktoré organizmus potrebuje.
  • Z tukov, väčšinou obsahujú tuky, ktoré sú pre organizmus nepostrádateľné, napr. rastlinné tuky, resp. niektoré prípravky obsahujú aj rybí tuk.
  • Zo sacharidov obsahujú väčšinou maltodextrín. Je to druh cukru, ktorý nie je až taký sladký ako sacharóza (sacharóza je cukor, ktorý bežne používame, napr. na osladenie čaju), preto ho vieme skonzumovať viac bez toho, aby sme to cítili ako nepríjemne sladké. Potraviny na osobitné lekárske účely môžu obsahovať aj mliečny cukor (laktózu), preto by sa mali pacienti, ktorí majú nepríjemné pocity po konzumácii mliečneho cukru, vyvarovať prípravkov obsahujúcich laktózu. Na balení prípravku je vždy uvedené, či daný prípravok obsahuje mliečny cukor.
  • Ďalej môžu tieto prípravky obsahovať aj vitamíny a minerálne látky, ako aj iné prospešné živiny, napr. arginín (aminokyselina), ktoré sú vhodné pri podpore liečby rán.

 

Kedy je potrebné užívať potraviny na osobitné lekárske účely?

V prípade, ak náš organizmus potrebuje viac kalórií a živín, ako sme schopní prijať bežnou stravou – keďže cítime, že sme na hranici našich fyzických schopností prijať viac potravy – vtedy pomôžu tieto prípravky.

Prípravky enterálnej výživy majú vyšší energetický obsah, vyšší obsah živín ako bežné potraviny, preto aj v prípade, ak sme schopní prijať len menšiu dávku (4 – 5 dl), aj táto menšia dávka dodá nášmu organizmu významné množstvo energie a živín.

Lekári nám väčšinou odporučia užívanie prípravkov enterálnej výživy v prípade, ak máme veľmi nízku telesnú hmotnosť, alebo sa naša hmotnosť ešte nachádza v normálnom rozmedzí, ale začala klesať (napr. počas 3 – 6 mesiacov klesne naša telesná hmotnosť viac ako o 5 %) a existujú obavy, že skôr alebo neskôr schudneme ešte viac. V niektorých prípadoch môže lekár nariadiť užívanie prípravkov enterálnej výživy aj pred operáciou alebo po nej z dôvodu, aby pacient čo najskôr dosiahol dobrý nutričný stav, pretože vtedy sa vyskytuje menej pooperačných komplikácií a je možné skrátiť aj čas pobytu v nemocnici. Enterálnu výživu predstavujú prípravky s vysokým obsahom energie, bielkovín, väčšinou neobsahujú mliečny cukor (s výnimkou niektorých prípravkov), obsahujú cenné vitamíny a minerálne látky, preto už v relatívne malom množstve pomáhajú pokryť zvýšené potreby na príjem živín.

 

V akom množstve je potrebné užívať prípravky enterálnej výživy?

V prípade, ak máme nízku telesnú hmotnosť, alebo sme začali chudnúť, denne by sme okrem bežnej potravy mali prijať približne o 500 kcal energie viac v záujme toho, aby sme zastavili chudnutie a v prípade potreby zvýšili svoju telesnú hmotnosť. Príjmom o 500 kcal energie viac denne je možné dosiahnuť zvýšenie telesnej hmotnosti o 1 kg za približne 2 týždne.

Prípravky enterálnej výživy môžu mať rôzny energetický obsah, preto je potrebné, aby sme z prípravku s vyšším energetickým obsahom denne skonzumovali približne 400 ml, z prípravku s nižším energetickým obsahom denne 600 ml.

Prípravky enterálnej výživy s vysokým obsahom bielkovín (percentuálny podiel bielkovín prepočítaný na energiu je vyšší ako 20 % energie, alebo obsah bielkovín v 100 ml prípravku sa blíži alebo prekračuje 10 gramov) pomáhajú udržať a zvýšiť objem kostrového svalstva.

 

Ako dlho je potrebné užívať enterálnu výživu?

Prípravky enterálnej výživy je potrebné užívať dovtedy, kým nedosiahneme svoju ideálnu telesnú hmotnosť, teda kým hodnota nášho indexu BMI (body mass index) nebude v rozmedzí 20 a 25 kg/m². V závislosti od toho, nakoľko sme boli podvyživení, môže byť potrebné užívať tieto prípravky minimálne počas doby 1 mesiaca alebo dokonca 3 – 6 mesiacov, ale dĺžku užívania vždy určí Váš lekár.

Hodnotu svojho indexu BMI vieme vypočítať pomocou nižšie uvedeného vzorca:


Odporúčaná hraničná hodnota:

Klasifikácia BMI Hraničná hodnota BMI (kg/m²)
Chudosť (podvýživa) <20.0
Vyhovujúca telesná hmotnosť 20 – 25
Nadváha ≥25.00
Obezita ≥30.00